HISTORIA

Pierwsze zapiski o Kopenhadze pochodzą z 1043 r., była to wtedy zaledwie maleńka osada rybacka, nazywana skromnie Havn (Port). W podzięce za wierność lenną w czasie walk o duńską koronę Waldemar I w 1158 r. podarował wioskę swojemu współbojownikowi Absalonowi, któremu równocześnie nadał godność biskupa Roskilde.

Absalon w 1167 r. w miejscu dzisiejszego Christiansborg nakazał wybudować zamek, by bronić swych posiadłości przed najazdami Wenedów. W 1249 r. biskup Roskilde nadał Kopenhadze prawa miejskie. Również w XIII w. miasto zyskało dzisiejszą nazwę Kobenhavn, oznaczającą Port Kupców. W latach 1368 i 1369 zbrojnie zdobyli je Hanzeaci, którzy doszczętnie zniszczyli twierdzę. Duńczykom udało się odzyskać Kopenhagę dopiero za rządów króla Eryka Pomorskiego w 1417 r. Duże korzyści powstającemu miastu przyniosły przyznane przez tego wladce, specjalne przywileje oraz wprowadzenie cła sundzkiego na statki przepływające przez cieśninę Oresund. Zapewniło to miastu nie tylko spore dochody, ale przyczyniło się też do szybkiego i prężnego rozwoju handlu. Po upadku portów hanzeatyckich miasto stało się głównym portem Bałtyku. W 1443 r. król Krzysztof III Bawarski przeniósł z Roskilde do Kopenhagi rezydencję królewską, a pierwszym koronowanym tu królem został w 1448 r. Chrystian I.

W XVI i XVII w. pod rządami króla Christiana IV miasto zaczęło się prężnie rozwijać, jednakże już w XVIII w. było trzykrotnie nawiedzane przez wielkie pożary. W 1801 r. Anglicy zaatakowali Kopenhagę z morza i zmusili do podania się całą duńską flotę. Sześć lat później znowu zaatakowali. Bombardowali miasto przez trzy doby bez przerwy, niszcząc większą jego część. Niespełna pół wieku później Kopenhaga ponownie przeżywała wielki rozkwit, a dzięki zakrojonej na szeroką skalę odbudowie śródmieście zyskało dzisiejszy rozmiar i wygląd.

Miasto szczęśliwie ominęła zawierucha I wojny światowej, bowiem Dania zachowała wówczas neutralność. Podczas II wojny Kopenhaga została zajęta przez wojska hitlerowskie, jednak nie ucierpiała na tym zbytnio. Życie okupacyjne biegło raczej spokojnie, nie licząc sporadycznych akcji sabotażowych duńskiego ruchu oporu.
strona główna | zarezerwuj hotel | galeria | linki | kontakt |
Realizacja: Dpl Agency