KOMUNIKACJA

Większą część kopenhagi najlepiej zwiedzać na piechotę. Jest to możliwe dzięki zwartej zabudowie centrum, którego znaczny obszar wyłączono dla ruchu kołowego. Sprawne połączenia z oddalonymi od centrum punktami zapewnia zintegrowana komunikacja miejska, na którą składają się autobusy, kolej miejska (S-tog), oraz metro. We wszystkich środkach transportu funkcjonuje ten sam rodzaj biletów, co umożliwia liczne i bezproblemowe przesiadki. Miasto i jego okolice podzielone jest na strefy, z których każda oznaczona jest innym kolorem. Cena naszego biletu zależy od liczby stref w jakiej chcemy się poruszać i czasu przejazdu. Bilety są dostępne u kierowcy, w kasach biletowych oraz w specjalnych dworcowych automatach. Publiczny związek komunikacyjny - HT, tel. 36/131415.

Autobus
Kopenhaga Kursują codziennie w godz. 5.00-0.30, a od 1.00 z Radhuspladsen do większości dzielnic co pół godziny kursują autobusy nocne. Przystanki oznaczono żółtymi afiszami na słupach.

Kopenhaga Kolej miejska
Kursuje codziennie w godz. 5.00-0.30 i jest zdecydowanie najszybszym środkiem transportu do bardziej odległych od centrum miejsc. Gęsta i rozbudowana sieć połączeń składa się z kilkunastu linii przejeżdżających przez Dworzec Centralny, po czym rozwidlających się we wszystkie kierunki miasta. Szczegółowe informacje: tel. 33/141701, www.s-tog.dk

Kopenhaga Metro
W 2002 r. otwarto kopenhaskie metro, posiadające dziś dwie linie połączeń z kilkunastoma stacjami. Pierwsza trasa biegnie z Norreport przez Kongens Nytorv i Christianshavn do Lergravsparken i Vestamager. Druga natomiast łączy centrum miasta z Frederiksberg i Vanlose. Do 2007 r. planuje się ukończenie połączenia między centrum, a lotniskiem Kastrup. Tabor jest sterowany w pełni komputerowo, jednak w każdym wagonie podróżuje obsługa, której zadaniem jest udzielanie pomocy pasażerom oraz kontrola biletów. Dla bezpieczeństwa tory od peronu oddziela plastikowa tafla, która odsuwa się automatycznie przy wjeździe pociągu. Metro kursuje między 5:00 rano, a 1:00 w nocy. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny na stronie: www.m.dk lub pod nr tel. 33/111700. (fot. Orestadsselskabet, WOCO)

Kopenhaga Rower
W Kopenhadze do dyspozycji jest 2,5 tys. bezpłatnych rowerów, które stoją w 125 oznaczonych miejscach. Sposób ich użycia jest taki sam jak koszy w polskich hipermarketach: wrzucamy kaucje w wysokości 20 DKK i odbieramy ją przy zwrocie roweru. Można z nich korzystać, tylko i wyłącznie w granicach miasta, dlatego gdyby ktoś chciał zorganizować wycieczkę rowerową poza miasto, może skorzystać z funkcjonujących w Kopenhadze wypożyczalni. Ceny kształtują się na poziomie 50 DKK za dzień, plus 300 DKK kaucji zwrotnej.
Kobenhavns Cykler - Dworzec Centralny, Reventlowsgade 11, tel. 33/338613.
(fot. Christian Alsing, WOCO)

Taxi
Kopenhaga Kopenhaskie taksówki zatrzymujemy, tak jak w całej Europie - poprzez machanie reką. Wolne mają podświetlony zielony szyld "FRI". Można także skorzystać z licznych postojów w mieście lub zamówić taxi telefonicznie, w jednej z czterech korporacji. Cena za wejście wynosi 22 DKK i za każdy kilometr dodatkowe 10-13 DKK, w zależności od dnia tydodnia i godziny.
Taxamotor - tel. 38/101010
strona główna | zarezerwuj hotel | galeria | linki | kontakt |
Realizacja: Dpl Agency